Odkryj Hotel
FIZJOTERAPIA SPA & Wellness
RESTAURACJE w Hotelu

Skitouring w Szczyrku - dlaczego warto zacząć?

przyjazd 05 lut 2023
wyjazd 06 lut 2023
Skitouring – próbowaliście już?  Jeśli nie, to nie czekajcie do następnego sezonu.

W Szczyrku znajdziecie mnósto tras o różnym stopniu trudności, w sam raz na rozpoczęcie swojej przygody z tym sportem.  

Szczegóły aktualności

Skitury to nowy rodzaj narciarstwa, który daje ludziom duże poczucie niezależności. Zapanował w górach na dobre. W ten sposób możemy eksplorować Beskidy w całej okazałości.

Ta forma turystyki rozwija się w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie. Pięć, sześć lat temu takie narciarstwo uprawiali tylko goprowcy i garstka miłośników sportów kwalifikowanych.

Teraz jest tak popularne jak jazda latem na motocyklu. O każdej porze dnia i nocy ludzie chodzą na nartach w góry – na skitoury czyli odmianę narciarstwa klasycznego,

w której specjalnie zaprojektowany sprzęt umożliwia wygodne podchodzenie pod górę, a następnie zjazd po górskim stoku.


Coraz więcej osób uprawia skitouring, bo dzięki takiej formie wypoczynku nie są od nikogo i niczego uzależnieni. Taka forma spędzania wolnego czasu daje wolność i przeradza się w pasję.
W obecnych czasach wszelkich uzależnień skitouring daje dużą dozę niezależności. Ludzie chodzą w góry, kiedy mają czas.

Nie są ograniczeni dojazdami, kursowaniem kolejki. Po prostu zakładają sprzęt i idą w góry doznając przyjemnego wysiłku fizycznego. Człowiek czuje się wolny – tylko natura i ja.
W skitouringu idąc pod górę można przystanąć i podziwiać krajobrazy, zboczyć z trasy, przysiąść na pieńku, by napić się herbaty.

W Szczyrku jest wiele miejsc i tras gdzie można eksplorować Beskidy. Każdą trasę można tak zaplanować, aby na dół zjechać już po trasie narciarskiej.

Oczywiście bardziej zaawansowany narciarz czy skitourowiec może zjechać poza trasą. Najbardziej popularne trasy skitourowe „w górę” w okolicy Szczyrku to :

  • Dolina Zimnika w Lipowej – Duże Skrzyczne
  • Dolina Dunacie – Duże Skrzyczne (przez FIS)
  • Solisko – Małe Skrzyczne
  • Gondola – Małe Skrzyczne – Duże Skrzyczne
  • Chata Wuja Toma – Przełęcz Salmpolska
  • Przełecz Salmpolska – Malinowska Skała – Małe Skrzyczne
  • Solisko – Malinowska Skała  – Małe Skrzyczne

 

Skitury to narty przystosowane zarówno do zjazdów jak i podchodzenia. Łączą one w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dzięki temu można na nich zjeżdżać poza wyznaczonymi stokami i nie korzystać z wyciągów.

Skitury są o wiele lżejsze od tradycyjnych nart – ich waga to od 1 do 1,5 kg – ta lekkość stanowi duży atut przy podchodzeniu.
Do nart skiturowych stosowane są specjalne wiązania umożliwiające sztywne przymocowanie pięty do narty lub jej uwolnienie (gdy but przymocowany jest tylko w przedniej części).

Niezbędną częścią wyposażenia podczas skituringu są również tzw. foki – pasy specjalnej tkaniny, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę, zapobiegają cofaniu się narty.

 

Dlaczego warto spróbować skituringu? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Technika poruszania się na nartach skiturowych pozwala nam dotrzeć praktycznie wszędzie, a dzięki temu zobaczyć więcej, jednocześnie stanowiąc szybszą formę poruszania się niż wędrówki na rakietach śnieżnych lub pieszo.  Do tego niezależność od wyciągów, bliższy kontakt z przyrodą i jazda w świeżym, nieprzetartym wcześniej śniegu.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij