Odkryj Hotel
FIZJOTERAPIA SPA & Wellness
RESTAURACJE w Hotelu

Ciekawostki o Beskidzie Śląskim

przyjazd 05 lut 2023
wyjazd 06 lut 2023

Beskid Śląski kryje moc tajemnic i ciekawostek. Jeżeli planujesz spędzić weekend lub urlop w naszym hotelu, to wierzymy, że zainteresuje Cię fascynujący region, w którym jesteśmy zlokalizowani. Beskid Śląski to nie tylko Szczyrk – to inne liczne miejscowości przyciągające turystów niezapomnianą atmosferą i atrakcjami. Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu.

Szczegóły aktualności

Bielsko-Biała – stolica Beskidu Śląskiego

Będąc w Szczyrku nie sposób nie odwiedzić stolicy Beskidu Śląskiego: Bielska-Białej. To pozycja obowiązkowa na liście miast do zobaczenia podczas podróży zarówno w grupie dorosłych, jak i z dziećmi. Właśnie w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, które liczy sobie już 72 lata, powstawały kultowe już dziś kreskówki: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Podróże profesora Baltazara Gąbki”. Studio jest otwarte dla zwiedzających. Pracownicy z błyskiem w oku prezentują ponadczasowe polskie bajki animowane w klimatycznym starym kinie, a przewodnik opisuje zasady tworzenia animacji poklatkowej. Opowieść o filmie rysunkowym powstającym bez użycia technologii komputerowej jest fascynująca przede wszystkim dla najmłodszych odwiedzających, którym trudno sobie wyobrazić, że kiedyś żyło się bez komputerów! Z kolei w niejednym starszym turyście pokaz w Studiu Filmów Rysunkowych wywoła piękne wspomnienia z lat młodości.

Nie każdy wie, że w Bielsku-Białej funkcjonowała niegdyś Fabryka Samochodów Małolitrażowych (od 1992 roku nosiła nazwę Fiat Auto Poland), w której produkowano m.in. słynnego Fiata 126p. Interesujący jest także fakt, że w Bielsko-Białej znajdują się aż cztery rynki, a tramwaje elektryczne pojawiły się w tym mieście wcześniej niż w Krakowie i Warszawie, a nawet… Wiedniu.

Trójwieś Beskidzka – niepozorna i niezwykła

Trójwieś Beskidzka, położona mniej niż 50 km od naszego hotelu przy stoku w Szczyrku to niepozorne, ale niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: górski turysta czy – bo to dziś interesuje nas najbardziej – miłośnik ciekawostek kulturalnych, etnograficznych i historycznych. Na Trójwieś Beskidzką składają się trzy wsie: Koniaków, Istebna i Jaworzynka.

Bez wątpienia najpopularniejszy jest Koniaków, przyciągający turystów słynnymi koronkami. Najwspanialsze wyroby lokalnych koronczarek można zobaczyć w jednej z najbardziej lubianych przez odwiedzające nas panie atrakcji Beskidu Śląskiego: Muzeum Koronki, czyli Izbie Pamięci Marii Gwarek. O koniakowskich koronkach zrobiło się głośno parę lat temu – wówczas nie brakowało głosów oburzenia na wieść, że w miejscowości z tak bogatą (ponad stuletnią!) tradycją wyrobu koronkowych serwet i innych dekoracyjnych tekstyliów produkuje się skąpą damską bieliznę. Cokolwiek kontrowersyjny pomysł zyskał jednak poklask turystów i klientów, a rzemieślniczki pokazały, że tradycja musi iść z duchem czasu.

Mniej znaną ciekawostkę kryje Istebna. Muzeum znajdujące się w tej miejscowości powinno zainteresować wszystkich pasjonatów gór i alpinizmu – jest nim Izba Pamięci Jerzego Kukuczki: wybitnego polskiego taternika, alpinisty i himalaisty, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Dlaczego właśnie w Istebnej? Stąd pochodzi rodzina Jerzego Kukuczki, a on sam często bywał w miejscowości. Choć urodził się w Krakowie, chętnie spędzał wakacje u dziadków w Istebnej. Izbę pamięci himalaisty stworzyła jego żona, Cecylia, z którą zresztą w Istebnej Kukuczka wziął ślub. Ona także osobiście oprowadza po muzeum turystów i opowiada o życiu słynnego wspinacza. Można tu zobaczyć takie pamiątki po himalaiście jak np. narty, książki, puchary.

Oczywiście to zaledwie garstka ciekawostek. Gwarantujemy, że Beskid Śląski kryje ich znacznie więcej, dlatego zachęcamy do samodzielnych poszukiwań.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij