Odkryj Hotel

Beskid Śląski w jeden weekend – top atrakcje

przyjazd 04 cze 2020
wyjazd 05 cze 2020

Masz wolny weekend i ochotę na wyjazd do ciekawego miejsca w Polsce? Zapraszamy do Beskidu Śląskiego! Okolice Szczyrku są pełne atrakcji wartych zobaczenia – znajdzie się tu coś zarówno dla dużych, jak i małych turystów. Sprawdź nasz ranking top atrakcji Beskidu Śląskiego i przekonaj się, że nie sposób się tu nudzić.

Szczegóły aktualności

Malinowa Skała z wyrytymi znakami

Malinowa Skała, szczyt znajdujący się w pobliżu Skrzycznego i Baraniej Góry, to masywy skalne o pokaźnej wysokości. Rozpościera się stamtąd przepiękna panorama na góry Beskidu Śląskiego. Warto wybrać jeden z kilku dostępnych szlaków (spokojnie: wśród nich znajdują się także takie, które są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi) prowadzących na Malinową Skałę i dobrze jej się przyjrzeć, by dostrzec wyryte w skale znaki – cokolwiek zastanawiające, przywodzące na myśl alfabet runiczny, używany w zamierzchłych czasach przed ludy germańskie. Nie wiadomo, w jaki sposób powstały, przez kogo zostały wyryte i kiedy. Wiadomo jednak, że dzięki nim magiczna Malinowa Skała zyskuje na niesamowitości – tym bardziej, że według niektórych doniesień, w wyrycie runów zamieszane były czarownice… Ponadto niegdyś w okolicach Malinowej Skały, jak mówią tamtejsi mieszkańcy, miały zostać zakopane armaty i olbrzymie działa. Niestety dotychczas nie przeprowadzono tam żadnych badań archeologicznych.

Koniaków i słynne koronki

Gdy już postanowisz zarezerwować hotel na weekend w Szczyrku – mieście, które jest świetną bazą wycieczkową do innych beskidzkich miejscowości – grzechem byłoby nie zajrzeć do Koniakowa, malutkiej miejscowości słynącej z koronkowych wyrobów: ozdób i części garderoby. O koniakowskich koronkach słyszał chyba każdy – dłuższy czas temu zrobiło się o nich głośno z powodu skąpych damskich majtek. Choć nie brakowało głosów oburzenia z powodu produkcji stringów właśnie w Koniakowie, oferującym przede wszystkim tradycyjne serwety i inne dekoracyjne tekstylia, to jednak damska bielizna nadal wychodzi spod rąk uzdolnionych koronczarek! Koronczarstwo ma w Koniakowie ponadstuletnią tradycję, a najpiękniejsze i najbardziej wartościowe wyroby – przede wszystkim wspaniałe serwety – można zobaczyć w Muzeum Koronki, Izbie Pamięci Marii Gwarek, znanej koronczarki. Na ekspozycji znajduje się nawet serweta  wykonana przez panią Gwarek dla… królowej Elżbiety!

Wisła – rodzinne miasto Adama Małysza

Rodzinne wakacje w Beskidzie Śląskim sprzyjają spacerom i wycieczkom. Wśród przyjezdnych na pewno znajdzie się niejeden miłośnik skoków narciarskich, który chętnie odwiedzi Wisłę – rodzinne miasto Adama Małysza. Wisła na północnym wschodzie sąsiaduje ze Szczyrkiem: jest położona w głębi Beskidu Śląskiego. W Wiśle-Malince znajduje się skocznia narciarska im. Adama Małysza, w Wiśle Centrum: cały kompleks skoczni narciarskich, natomiast w Wiśle-Łabajowie wznosi się skocznia K-65. Jest na co popatrzeć! Jednak skocznie to nie wszystko. W Wiśle zlokalizowano także sportowe muzeum Adama Małysza (dokładna nazwa brzmi Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”), gdzie można na własne oczy zobaczyć choćby narty mistrza oraz zdobyte przez niego Kryształowe Kule. A co, jeżeli skoki to nie Twoja bajka? Bez obaw. W Wiśle możesz odwiedzić także karczmę z 1794 roku (obecnie Muzeum Beskidzkie), 110-letni pałacyk myśliwski Habsburgów, szereg XIX-wiecznych kościołów wybudowanych w charakterystycznych stylach architektonicznych oraz wciąż ujmujące swoim pięknem drewniane wille z początku XX wieku. Mamy także specjalną propozycję dla małych i dużych dziewczynek oraz fanów kultury Japonii: galerię sztuki japońskiej, w której można podziwiać zbiory ningyō (lalek japońskich), ale także drzeworytów, tradycyjnych kimon i pasów.

Pomysłów na zagospodarowanie czasu w Beskidzie Śląskim mamy znacznie więcej, jednak wydaje nam się, że na jeden weekend wystarczą propozycje przedstawione w dzisiejszym wpisie. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij